Od maja br. w gminie Pszczyna mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą pomniejszyć opłatę śmieciową o 3zł od głowy.
Mieszkańcy bloków czy mówiąc bardziej dyplomatycznie mieszkańcy budynków wielorodzinnych, takiej możliwości zostali pozbawieni.
Niby Konstytucja RP stanowi, że wszyscy obywatele są równi ale w praktyce jak wiadomo różnie z tym bywa.

Podwyżki dla wszystkich

Gdy w 2016 roku gmina nakazała gromadzić popiół z instalacji CO w osobnych pojemnikach natychmiast wzrosła opłata śmieciowa.
Wzrosła wszystkim.
Nie ma nic za darmo, wszak dodatkowe pojemniki na popiół i dodatkowe kursy śmieciarek REMONDISu kosztują.
Gdyby mieli płacić tylko ci, którzy korzystają z pojemników na popiół opłata śmieciowa wzrosłaby im ponad granice przyzwoitości.

Ulgi dla równiejszych

Koszty wprowadzenia do użytku pojemników na popiół solidarnie pokryli wszyscy mieszkańcy gminy niezależnie od tego czy z nich korzystają czy nie.
Logiczne – jesteśmy równi w prawach i obowiązkach więc opłata śmieciowa, skoro już funkcjonuje, musi być taka sama dla wszystkich mieszkańców.
Inaczej sprawa wygląda gdy chodzi o ulgi i możliwość pomniejszenia opłaty śmieciowej. W tej delikatnej i pożądanej materii wyszło na jaw, że są równi i równiejsi.
Wystarczy zadeklarować chęć kompostowania odpadów biodegradowalnych aby skorzystać z ulgi w opłacie śmieciowej.
Ale dotyczy to tylko szczęściarzy będących właścicielami nieruchomości jednorodzinnej.
Policzmy. Standardowa opłata to 19,10zł od duszy, a po skorzystaniu z ulgi 19,10-3= 16,10zł. od łepka czyli do zaakceptowania i przyzwoicie gdy porównamy z opłatami za wywóz odpadów w innych miastach.

Komu, komu bo idę do domu

Kilka lat temu gmina podarowała kompostowniki wąskiej grupie właścicieli posesji jednorodzinnych. Metoda selekcji wybrańców była prosta: “kto pierwszy ten lepszy” tyle tylko, że nikt nie miał skutecznej możliwości sprawdzenia kto naprawdę był pierwszy …
Oczywiście mieszkańcy bloków też brali udział w akcji “kompostownik dla wybrańców“.
Brali udział ale jako współsponsorzy kompostowników rzecz jasna 🙂

Strzał w stopę

W 2006 roku w gminie Pszczyna zorganizowano referendum śmieciowe.
Przy niskiej ale wystarczającej frekwencji, głosami mieszkańców bloków wprowadzono podatek śmieciowy równy dla wszystkich mieszkańców gminy Pszczyna.
Według mieszkańców bloków oraz urzędników i władz gminy miał to być koniec praktyk podrzucania śmieci przez mieszkańców domów jednorodzinnych do pojemników na osiedlach, do lasów i przydrożnych rowów.

Obecnie mieszkańcy bloków współfinansują obsługę pojemników na popiół, z których nie korzystają oraz ulgi opłaty śmieciowej z tytułu kompostowania bio-odpadów, z której skorzystać nie mogą.
Gminę Pszczyna zamieszkuje około 52 000 ludzi.
Z tytułu opłat śmieciowych co miesiąc na konto gminy trafia około 993 200zł czyli niespełna milion złotych.

Oczami N.R.

W urzędach samorządu terytorialnego pracuje około 254 000 urzędników, a całkowita liczba urzędników w Polsce powoli zbliża się do pół miliona !
Dla porównania – w naszej armii służy niespełna 145 000 żołnierzy (2018r), a więc armia urzędników przerosła liczebnie naszą armię …
Jeszcze dla przypomnienia – u schyłku PRL w 1989r. na garnuszku Polaków było jakieś 160 000 urzędników 🙁
Wprowadzenie podatku śmieciowego przyczyniło się do wzrostu zatrudnienia w gminnych urzędach, a tym samym do wzrostu kosztów odbioru odpadów z posesji.
Ale to nie jedyna “zła zmiana”. Przejęcie przez gminy odpowiedzialności za odbiór odpadów spowodowało zanik konkurencji na rynku usług odbioru śmieci, a tym samym powstanie monopoli.
Obecnie do przetargów na usługi odbioru odpadów organizowanych przez gminy najczęściej zgłasza się jedna firma co czyni przetarg fikcją …


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *