Od 2004r. w pierwszym kwartale każdego roku trwają w Polsce żniwa. Mowa oczywiście o finansowych żniwach organizacji OPP.
Od kilku tygodni próbuję usiąść do PIT-obowiązku aby pośrednio, jako darczyńca przyłączyć się do tej finansowej uczty organizacji, fundacji i stowarzyszeń mających status OPP. W sumie wygląda to tak: siadam i szybko znajduję pretekst aby odłożyć na potem wypełnianie zeznania podatkowego kojarzące się do dziś z traumą 🙂
Uraz pozostał chociaż dziś US właściwie wypełnia za podatnika rubryczki i wystarczy tylko potwierdzić, że wszystko się zgadza. Ale nie o PIT-o fobii tylko o 1 % dzisiaj chcę kilka słów skreślić.

Jeśli chodzi o niskobudżetowego przedstawiciela prekariatu to ten 1% daje kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, a więc niewiele. Gdyby jednak dziesięciu niskobudżetowych robotników przeznaczyło ten 1% na jeden cel to jest już tego kilkaset złotych. Stu robotników zjednoczonych na wspólnym celu to już kilka tysięcy. Tysiąc 1% -towych wpłat na jeden cel oznacza nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto dodać, że rekordzistka, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” zebrała 166 mln zł !
Tylko w 2017 roku podatnicy przekazali organizacjom OPP 761 mln zł.
Lista rekordzistów z wielomilionowymi wpływami jest długa:

  • drugie miejsce: Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (37 mln zł)
  • na trzecim Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 36 mln zł)
  • Fundacja Seniora (13,9 mln zł)
  • Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba (9,7 mln zł)
  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (8,7 mln zł)
  • Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej (8,2 mln zł)
  • Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia (8,1 mln zł)
  • Fundacja Studencka „Młodzi – młodym” (7,9 mln zł)
  • Fundacja Dzieciom Pomagaj (7,7 mln zł).

Wysyp OPP…

Nic więc dziwnego, że odkąd w 2004 roku wprowadzono możliwość przekazania 1% należnego podatku na organizacje OPP mnożą się one jak myszy w spichlerzu pełnym zboża. Na dodatek stojącym w okolicy ubogiej w koty.

W 2018 roku było 8887 zarejestrowanych OPP. Tylko w samych Jankowicach mamy dwie OPP, a to przecież niewielka wieś w ubogiej gminie…

Warto zauważyć, że wiele z tych OPP to ściema i sposób na beztroskie życie bez pracy. Tylko w roku 2014 status OPP utraciło 338 różnych fundacji i organizacji.
Obecnie jest trochę lepiej. Zmieniono przepisy i kontrola jest bardziej szczelna. Fundacje same dbają o transparentność swoich wydatków. Finanse fundacji i organizacji OPP można sprawdzić na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

I po co to wszystko piszę ?
Ano po to aby zachęcić tych, którzy jeszcze nigdy nie przekazali 1% na OPP do uczynienia tego w tym roku.
Listę OPP powiatu pszczyńskiego znajdziecie na stronie UM Pszczyna.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *