Jeszcze nie tak dawno dyżurnym tematem w mediach był temat aborcji. Z biegiem lat temat trochę się wymydlił więc media sięgnęły po temat sądownictwa. Okazją ku temu stała się reforma systemu sądownictwa jaką próbuje z mniejszym lub większym skutkiem przeprowadzić obecnie rządząca ekipa. Od kilku lat ekrany TV atakują nas obrazkami demonstrantów palących znicze pod budynkami sądów. Nie ma miesiąca aby nie pojawiły się doniesienia o niekonstytucyjności jakieś uchwały sejmowej czy też oświadczenia różnej rangi sędziów w temacie zmian personalnych w KRS i TK, a ostatnio nawet podważane jest prawo do orzekania nowo powołanych sędziów.

Jak każda reforma tak i reforma wymiaru sprawiedliwości budzi opór i protesty. Tak było przy reformie szkolnictwa, systemu emerytalnego czy opieki zdrowotnej. Wszystkie te reformy były niezbyt udane i po kilku latach modyfikowane żeby nie powiedzieć reformowane po reformie. Jedyną udaną reformą, która jakoś się przyjęła bez większych protestów była reforma administracyjna, w wyniku której powstały duże województwa, powiaty i gminy.
Czy reforma systemu sądownictwa jest potrzebna ? Sondaże mówią, że oczekuje tego większość Polaków. Ponieważ sądy są w końcu dla nich więc nie można nie wsłuchiwać się w oczekiwania obywateli kraju nad Wisłą. Tak, reforma sądownictwa jest potrzebna i powinna być przeprowadzona zaraz po upadku komunizmu.
Nie można przeprowadzić reformy systemu sądownictwa bez zmian personalnych. Sędziowie, którzy politykują, kradną i wydają dziwne wyroki jak ten czy ten mentalnie tkwią w latach pięćdziesiątych XX wieku. Trzeba im pomóc wyjść z tej krainy baśni, w której sędzia jest półbogiem, nietykalnym członkiem jakiejś sekty czy “nadzwyczajnej kasty”.

Jak to wszystko co się dzieje obecnie przy próbach uzdrowienia systemu sądownictwa ocenia przedstawiciel prekariatu, niskobudżetowy robotnik ? Pomijając fakt, że nikogo to specjalnie nie interesuje to muszę się przyznać do niegodnych obywatela przemyśleń…

  • Trybunał Konstytucyjny powstał po upadku komunizmu w Polsce tylko po to aby chronić przywileje i nietykalność komunistów oddających władzę. Czyż nie dlatego ustawa dezubekizacyjna została przyjęta dopiero niedawno, prawie 30 lat od przemian ustrojowych ?
  • Prezesem Trybunału Konstytucyjnego do niedawna mógł być były I Sekretarz POP PZPR niejaki Rzepliński Andrzej. W czasie gdy prezesował Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kradzież oszczędności z prywatnych kont OFE przez rządzący duet PO+PSL była zgodna z Konstytucją…
  • Wchodząc na salę sądową w Polsce należy zapomnieć o sprawiedliwości ponieważ system sądowniczy jest surowy wobec słabych i bezsilny wobec silnych i nie jest to pusty frazes o czym świadczy chociażby ten wyrok.
  • Szary obywatel może w kraju nad Wisłą szukać sprawiedliwości jedynie w słowniku wśród innych wyrazów na literę “s” tutaj przykład, który to potwierdza i tu kolejny

Jeszcze raz zapytam czy reforma systemu sądownictwa jest konieczna ? Większość uczciwie pracujących Polaków odpowie zapewne “tak”.
Czy można zreformować skostniały system bez wymiany kadr ? Ludzie znający życie i układy panujące w dużych korporacjach odpowiedzą “nie”.

Ostatnio coraz mniej liczne demonstracje w obronie sądów przed zmianami świadczą o tym, że społeczeństwo w swej masie oczekuje jednak zmian na lepsze w tej bodaj jedynej, niezreformowanej po upadku komunizmu sferze życia społecznego.
Niestety obawiam się, że walka o sprawiedliwe sądy jest walką z wiatrakami. Pomimo to trzymam kciuki za zwycięstwem dobra nad patologią w tzw. systemie polskiego sądownictwa. W końcu w każdej bajce dobro ostatecznie zwycięża.

N.R.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *