W temacie pszczyńskiego szpitala napisano już chyba wszystko. W necie są dostępne oficjalne stanowiska, reportaże i dziennikarskie spekulacje. Są wyliczenia i osądy kto zawinił, a kto rozdzierał szaty ratując przed ruiną szpital. Nie brakuje też ocen i komentarzy zwykłych ludzi i byłych pacjentów. Dlatego zaciągam kurtynę milczenia nad przeszłością pszczyńskiego szpitala. Interesuje mnie tylko tu i teraz szpitala w Pszczynie.

Apel do mieszkańców

Jakiś czas temu trzy instytucje, nazwę je roboczo Wielką Trójką, zawarły mniej lub bardziej formalne przymierze i ogłosiły potrzebę doposażenia pszczyńskiego szpitala w sprzęt diagnostyczny. Pomysł nie jest nowy to taka jakby pszczyńska WOŚP.
Omnibus udostępnił konto i swój KRS dla wpłat 1% na ten cel, Powiat w osobie Starosty namaścił i nadał urzędową powagę temu przedsięwzięciu, a Dyrektor szpitala wyznaczył cele czyli na co zebrane środki zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności. Wszyscy razem zaapelowali do mieszkańców i firm o wpłaty na rzeczony cel.
Na razie cicho w mediach ile ze swoich diet przeznaczyli na ten cel radni powiatowi…

Studnia bez dna

Po przeczytaniu tej informacji w Gazecie Pszczyńskiej chwyciłem za chudy portfel N.R. aby wygrzebać jakieś środki na ten szczytny cel ale dobry Bóg zesłał na mnie opamiętanie, a św. Jadwiga Trzebnicka walnęła mnie futryną drzwi mojego pokoju w łeb.
Gdy oprzytomniałem wziąłem do ręki archiwum kwitków z wypłat i odetchnąłem z ulgą – od kilkudziesięciu lat co miesiąc płacę składkę zdrowotną, chorobową, rentową i kilka innych.
Czyli jakby nie daj Boże co, to ustawiam się w kolejce do szpitala, który ma wymagany sprzęt, a po zabiegu NFZ przelewa na konto tegoż wybranego szpitala kasę za usługę czyli zabieg lub operację na moim ciele doczesnym.

Ucz się na błędach – najlepiej cudzych

Jaki więc jest sens abym poza istniejącym od lat system składek jeszcze dodatkowo płacił za sprzęt dla szpitala w Pszczynie ?
Co z tym sprzętem i szpitalem się stanie za 5 lat gdy władza w powiecie się zmieni ?
A co się stało z kasą z 1% zbieraną przez Stowarzyszenie Dla Rozwoju Ortopedii Ziemi Pszczyńskiej Ortyna ?
Bo na liście pszczyńskich OPP tego stowarzyszenia nie mogę już od dwóch lat znaleźć …

Nie, nic z tego droga powiatowo-szpitalno-omnibusowa Trójco zbyt wiele razy wydałem kasę na takie “akcje” by się po tym przekonać, że ktoś zrobił mnie w balona aby Wam zawierzyć choćby jedną złotówkę.
Wolę zgubić złotówkę niż wpłacić na te Wasze wizje czy zachcianki.
Tą zgubioną złotówkę może znajdzie ktoś naprawdę potrzebujący.

Na koniec dobra wiadomość.
Trzymam kciuki za pszczyński szpital, za Wielką Trójkę i ich walkę o przetrwanie szpitala.
Niecierpliwie czekam aż będzie w nim nowoczesny sprzęt i kontrakty z NFZ.

Wtedy jakby nie daj Boże co i będę w potrzebie to chętnie skorzystam z usług tegoż szpitala.
Jeśli zaś chodzi o ogłoszoną wśród mieszkańców zbiórkę na szpitalny sprzęt to cytując klasyka “jestem za, a nawet przeciw”.

N.R.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *