Jak zwykle poszukiwania rozpocząłem na allegro.pl
Jak zwykle znalazłem ale cena mnie trochę onieśmieliła. 349zł plus przesyłka.
Co prawda jest BleBox gotowy do użycia po wypakowaniu z pudełka. Co prawda pozwala sterować urządzeniami np oczyszczaczem powietrza ale cena …

Szukajcie, a znajdziecie

Dalsze prośby do wujka Google przyniosły oczekiwane rezultaty. Luftdaten – obywatelski projekt zainicjowany w Niemczech.
Cena urządzenia 160zł. Ale jest problem. Trzeba sobie urządzenie samemu poskładać i zrobić obudowę.
Zajrzałem do instrukcji na http://luftdaten.org.pl/index.php/instrukcja/ i stwierdziłem, że dam radę.

Zakupy

W instrukcji jest link do sklepu. Kliknąłem i zamówiłem podstawowy zestaw. Bo jest też bardziej rozbudowana wersja za 199zł ale przekracza mój budżet 😮
Po dwóch dniach do paczkomatu w Jankowicach przyszła paczka o czym zostałem poinformowany SMSem.
Odczekałem 24 godziny aby ochłonąć i zabrałem się do pracy.

Uruchomienie

Nie są potrzebne żadne lutownice ani inne narzędzia to duży plus zestawu. Wystarczy krok po kroku realizować instrukcję i nie kombinować czego niestety mi nie udało się uniknąć 🙂
W pewnym momencie dochodzimy do miejsca, w którym mamy jak na dłoni parametry urządzenia i możemy trochę pokombinować – ODRADZAM.
Ja zmieniłem czas pomiędzy pomiarami. Standardowo ustawimy na 146 sekund.
Pomyślałem, że wystarczy robić pomiar raz na pół godziny w końcu smog nie zmienia się z minuty na minutę. Wpisałem 1800 sekund.
Odpaliłem maszynę. Czekałem 15 minut zgodnie z instruktażem. Zaglądam na listę aktywnych czujników i nic. Mojego czujnika nie ma! Odłączyłem zasilanie, załączyłem i znów czekam 15 minut i znowu nic. Czujnik nie pojawił się na liście.

Panika

Na stronie http://luftdaten.org.pl/ jest zakładka “kontakt” wchodzę i wysyłam rozpaczliwy apel o pomoc. Ale nie przerywam prób uruchomienia.
W końcu po dwóch godzinach walki udaje mi się wejść w ustawienia czujnika i przywrócić ustawienia czasu pomiędzy odczytami na 146 sekund.

Odczekuję 15 minut i bingo ! Działa ! Mój czujnik jest na liście czujników. Ustawiam parametr na 300 sekund. Działa nadal 🙂
Gdy już ochłonąłem wszedłem na skrzynkę pocztową aby anulować prośbę o pomoc, a tam niespodzianka. Jest rzeczowa analiza, są linki i gotowość do dalszej pomocy.

I po co to wszystko ?

Po pierwsze – bo taki dostałem problem do rozwiązania (ktoś chyba myśli, że mam za dużo wolnego czasu co prawdą nie jest 🙂 ).
Po drugie – aby mieć pewność czy ten smog jest czy go nie ma w mojej okolicy 😮
No i wreszcie po trzecie aby zachęcić innych do zmajstrowania takiego czujnika u siebie.
Dzięki uprzejmości Admina Jankowice.pl 🙂 odczyt mojego czujnika można śledzić na www.jankowice.pl na dole strony.
Ale jest też możliwość śledzenia wykresów i odczytów na stronie projektu luftdaten oraz na smartfonie w aplikacji Kanarek.
Jeśli ktoś w okolicy zamotuje taki czujnik u siebie to proszę się pochwalić 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *